• גלי יהודה מכירות לארה"ב

Heads Up!

עודכן ב: 8 מאי 2019


מלחמת הסחר שהייתה אמורה להסתיים לפני כחודשיים, הורידה הילוך עקב הסכמות אליהן הגיעו המעצמות, אך במהלך השיחות הנשיא טראמפ לא הוריד את המכסים שכבר הוטלו על סין במהלך 2 הפעימות (50 + 250 מיליארד), ועיכב את הטלת הפעימה השלישית (200 מיליארד דולר) שאמורה הייתה לחול בתחילת מרץ.


כזכור מה שהצית את מלחמת הסחר היה צ'יפ בגודל גרגר אורז שנשתל בלוחות אם של שרתי ענקיות טכנולוגיה דוגמת אפל, אמזון ועוד ושימש את הסינים לריגול תעשייתי וגניבת קניין רוחני.


הנשיא טראמפ יצא למלחמה לא פשוטה בכדי להחזיר מקומות עבודה לארה"ב ולהגן על קניין רוחני שפותח בארה"ב ועל הדרך גם לקדם סחר הוגן עם סין – כזה שיוריד את הגרעון המסחרי בין המעצמות מחד (וזה החלק הקטן), ומאידך יאפשר פתיחת שוק ענק דוגמת סין עבור מוצרים אמריקאים מתחומי חקלאות רכב ורכישת חברות סיניות (החלק העיקרי של המהלך).


במלחמה זו הנשיא טראמפ קיבל גיבוי מ 2 עברי המתרס הפוליטי, ומבעלות ברית מעבר לים – שאף הן מתמודדות עם מהלכים מאתגרים שמייצרת ממשלת סין בסחר המשותף.


בשבוע שעבר (שבוע ראשון של מאי 2019) נמשכו השיחות בין המעצמות, עד אשר במהלכן סין נסוגה מהסכמתה לשנות את החוק שעתיד היה להגן על קניין רוחני – ולמהלך זה השלכות מרחיקות לכת על תהליכי הפיתוח העסקי של כל היצרנים (אמריקאים ומיתר העולם) המבקשים לקדם פעילות עסקית בסין – משמעות הדבר היא כי יצרנים אלו ידרשו לא רק לחשוף את הקניין הרוחני, טכנולוגיות ייחודיות שפותחו וכד', ואף יאלצו העביר טכנולוגיות אלו לסין.


החלטה זו של הסינים הכעיסה את הנציגים האמריקאים המנהלים את השיחות עם שותפיהם הסיניים, והנשיא טראמפ לאחר שעודכן הבהיר בטוויטר כי מהלך זה אינו מקובל עליו וכי המוצרים המיובאים מסין שעליהם עדיין לא חל מיסוי – ימוסו (הפעימה השלישית), אך הפעם האמור במס בגובה 25%.