top of page
  • תמונת הסופר/תגלי יהודה מכירות לארה"ב

Sense & Sensibility

ככה כן בונים חומה, יוזמה חדשה של משרד החקלאות עם אמזון ו-וולמארט מאפשר לדמוגרפיה נוספת לבצע רכישות של מוצרי FMCG בסחר אלקטרוני.


אנו מדווחים על שינויי מגמות החלים בשוק האמריקאי - בתחומים מהותיים - דוגמת התנהלות מוטת מזומן ומהלכים שמבצעים קמעונאים בכדי להעצים את הכנסתו הפנויה של הצרכן, ובמסגרת אלו על מהלכיה של אמזון בתחום סגמנט המזון.

מהלכיה של אמזון בקטגוריה זו אסטרטגיים, שכן מחזור קטגורית המזון בארה"ב נאמד בכ- 1.4 טריליון דולר בשנה (מזון בסופרים ומסעדות), רוב מחזור מכירות זה מגיע מהחנויות, שכן עיקר הרכש בסחר אלקטרוני בסגמנט היה רלוונטי עד כה למוצרים ארוזים הרלוונטיים לקניה חוזרת.


כעת, משרד החקלאות מבצע מהלך שישנה את היקף המכירות בסחר אלקטרוני, והוא עושה כן עם 2 הענקיות המובילות את סגמנט החנויות והסחר האלקטרוני : וולמארט ואמזון.בעת זו משרד החקלאות בשיתוף עם ענקיות הקמעונאות מבצע פיילוט הרלוונטי לאזרחים הזכאים לקבלת סיוע באמצעות כרטיס חיוב E.B.T (electronic benefits transfer) שהוא למעשה כרטיס המוטען במזומן במסגרת תוכנית הנקראת SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program), תוכנית זו מחליפה את תלושי המזון שנתנו בעבר באופן של קופונים, והסכום החודשי יכול לנוע בין 200$-600$ למשפחה.


חשוב להבין כי בארה"ב כ 40 מיליון בתי אב מקבלים סיוע זה ואין האמור רק באזרחים החיים מתחת לקו העוני, מדובר גם על מבוגרים מאד, ומשפחות המתמודדות עם אתגרים נוספים (מחלה כרונית מהותית או נכות של בן משפחה וכד'), עד עתה אזרחים המקבלים סיוע זה של הממשל נדרשו לממש את התקבול באופן פיזי – בנקודות המכירה בלבד.


מהלך זה של משרד החקלאות האמריקאי מהווה מהפכה מהותית, שכן כעת ניתן יהיה לממש את מענק ה SNAP גם ברכישה בסחר אלקטרוני.


המהלך פנטסטי לא רק מבחינת שילוב אוכלוסיות אלו במארג החברתי, העצמת השוויון ומתן במה לקול קהל צרכני שספק אם היה נשמע, המהלך שמבצע משרד החקלאות האמריקאי נועד אף הוא להעצים את ההכנסה של ציבור זה, שכן התחרות בסחר האלקטרוני עזה וכמות המוצרים המוצעים בפלטפורמות האלקטרוניות גדול לאין ערוך לעומת זה הנפוץ בחנויות.


 

כמה נפלאה החשיבה העומדת בבסיס עשיה זו, עבור כל הגורמים המעורבים, צרכנים. קמעונאים יצרנים ותעשיות משנה רבות נוספות – טובת כלל שמאחדת ומניבה כל כך הרבה טוב לכולם.


 

במסגרת הפיילוט הצרכנים יוכלו לרכוש מוצרי מכולת ב Amazon Fresh וב Prime Pantry - ללא כל צורך בתשלום דמי חבר, וייהנו ממשלוחים חינם עבור הזמנות עם עלות מינימלית.


יש לזכור כי בוולמארט אין צורך בדמי חבר ובעת ביצוע הזמנה – המשלוח בפרק זמן של יומיים הוא בחינם. ShopRite (כ 320 חנויות) אף היא עתידה להצטרף לפיילוט בקרוב, וקמעונאים נוספים שיעמדו בדרישות התוכנית, ואמצעי התשלום הנ"ל.


המהלך זה של משרד החקלאות מבוצע לנוכח חתימת הנשיא טראמפ על הסכם ה Farm Bill , שמאפשר את ביצוע הפיילוט – שבעת זו רלוונטי למדינת ניו יורק – ועתיד להתרחב ל 7 מדינות נוספות ולאחר איסוף וניתוח הנתונים המטרה היא ליישם את המהלך בכל 50 המדינות ביבשת.דגשים והזדמנויות ליצרנים ישראלים:

התחרות על תחום המזון ומוצרי C.P.G (Consumer Packed Goods) הולכת ומתעצמת.


ליצרנים ישראלים המייצרים ומעוניינים ליצא לתעשייה זו (בין אם B2B או B2C), מומלץ לבחון היטב – במסגרת תהליכי הפיתוח העסקי של השוק האמריקאי – מספר סגמנטים הרלוונטיים לאוכלוסיות אלו, שכן רכישותיהן ממוקדות במזונות הרלוונטיים גם למחלות נפוצות (סכרת, אוביסיטי, לב וכד') – ולכן מתן דגש על ערכים תזונתיים יהיה מהותי יותר מתמיד.


במסגרת פיתוח אסטרטגיה שיווקית – מומלץ לקחת דמוגרפיה זו בחשבון עם מוצרים המתומחרים באופן מותאם, שכן הקמעונאיות המובילות את השוק - וולמארט ואמזון, מתחרות על נתח שוק זה שהיקפו המינימלי עומד על 8 מיליארד דולר.


אמזון מבצעת מהלכים מאד אגרסיביים בתחום המזון אך כאן חשוב להפנים – כבר לא מדובר רק בסחר אלקטרוני, שכן מהלכיה והשקעותיה בתחום המזון מבוצעות דווקא בחנויות, משם מגיעות רוב המכירות – לכן מומלץ לפתח אסטרטגיה משולבת וארוכת טווח המותאמת ל 2 הערוצים.עד עתה % רכישת מוצרי מזון בסחר אלקטרוני לא הייתה גבוהה והתמקדה בעיקר בקניות חוזרות של מוצרים ארוזים – אך מהלך זה של משרד החקלאות משנה תמונה זו – וההערכה היא שיבוצע גידול גם בתחום המזון הטרי.


דגש מהותי יש גם לתת לתעשיית ה B2B בנוסף לסחר אלקטרוני המיועד ל B2C, שכן המהלך הנפלא הזה שמבצע משרד החקלאות האמריקאי, משמעו גם פתיחת דלתות לסטרטאפים, חברות, ומוצרים חדשים שלא צלחו את משוכת הרשתות וכעת יוכלו למכור מוצרים דרך פלטפורמות סחר נוספות, וכך חלון הזדמנויות נפלא נפתח עבור יצרני חומרי גלם בתחומים רבים דוגמת כימיקלים (ניקיון), חטיפים, תוצרת חקלאית ועוד.


חג אביב קסום ובהצלחה לכולנו!

שאלות? רוצה לדעת עוד? רוצה לייצא? צור קשר

bottom of page